Proč se to učíme? Typy listů, plodů a květenství

10. září 2018 v 9:26 | MAKY.OREL |  Taháky do biologie
Jednou za čas vždycky přijde oblíbená látka všech studentů gymnázií, která zahrnuje rozdání kopií s hromadou obrysů listů, geometrických nákresů "tyček a kuliček" a nakonec část přeplňěnou slovem "nažka", což je něco, co většina lidí nějak nezvládla pojmout ani k maturitě. Typy listů, květenství a plodů jsou zkrátka oblíbená kratochvíle, která často stále brázdí školní vody. Důvod? Překvapivě jednoduchý a starý... Klíče!Pokud před vámi stojí neznámá rostlina a vy ji chcete určit - například před tím, než ji sníte a otrávíte se - potřebujete dvě věci: botanický klíč a znalosti. Klasické botanické klíče umožňují přesné určení každé rostliny tak, že vás nejprve naučí, jaké části rostlina má, jak různě mohou vypadat, jak se těmto podobám/formám říká. Pak vás přes ně dovede přímo k hledanému druhu. Je to perfektní systém! Ale jen pro toho, kdo ví, co je čnělka, čepel, okolík a tvrdka.

V úvodu botanického klíče jsou rozcestníky, které vás postupně vedou na stránku s daným druhem rostliny. Fungují formou otázek: je to strom/keř/bylina? Je to strom listnatý/jehličnatý? Má okraj listu hladký/pilovitý? ... Pokud rozumíte tomu, na co se klíč ptá, snadno se dostanete k přesnému určení druhu před vámi. Princip je opravdu velmi jednoduchý. Vaše učitelky se vás tak v rámci hodin vlastně pokouší naučit domluvit se s botanickým klíčem.

Pokud vám však vaše učitelka do třídy nikdy botanický klíč nepřinesla, je to jako učit se německy vprostřed Číny. Úplně na nic... A tak to bohužel v mnoha třídách také stále dopadá. Ono upřímně, dobře se vám to zadává, dobře se z toho píšou testy a zkouší, vyplníte čas v rámci cvičení. Ale výsledek? Vaše znalost jazyka botanického klíče je nakonec nulová, protože stejně jako v angličtině, němčině nebo francouzštině - dokud jazykem nezačnete mluvit, těžko ho pořádně umíte. A bez botanického klíče nemáte s kým mluvit.

Není to ale jediný problém. Botanickému klíči sotva stačí tři znaky k určení rostliny. Na jaře mají rostliny jen listy, málokteré zároveň plodí a kvetou. Podle tvaru listu leckteré druhy nepoznáte, potřebujete vědět víc. Klíče tak pracují například s tím jakou barvu má dřevo, jakou strukturu má kůra stromu (= borka), jaký tvar má stonek atd. atd. Druhá věc pak je, že dnes mají největší touho poznávat květiny lidé věnující se zahrádkaření a bylinkářství, kteří se často setkávají s druhy rostlin cizích v ČR a botanické klíče pro české nebo evropské rosltiny rostliny jim tak vůbec nemusí stačit. A pak jsme ostatně také v době, kdy slovní popisy nahradila díky pokroku technologie fotografie... Navíc některé moderní botanické klíče pro začátečníky začaly třídit pro zjednodušení rostliny do skupin podle barvy květu.


Řešení? Dnes už není nutně třeba učit se typy plodů, listů a květenství, abyste určili nějakou rostlinu. Kromě knižních klíčů pro začátečníky jako je třeba "Co tu kvete? - Květena střední Evropy" od Knížního klubu nebo "Co tu kvete?" od Ikaru si můžete i stáhnout mobilní aplikace na určování. Samozřejmě je jejich spolehlivost občas dost problematická, ale mohou vám pomoci. I klíč "Co tu kvete?" má již stejnojmennou aplikaci! Další je PlantNet, která na základě porovnání vaší fotky rostliny s databází jiných fotografií vyhodnotí shodu. Nemusí to být tím pádem vyloženě přesné, ale u základních druhů s charakteristickými znaky je velká šance trefy! Další jsou třeba Plant Seed Snap nebo PlantSnap, LeafSnap, šikovná je i "Léčivé bylinky" a další. Všechny především porovnávají fotografie. Pamatujte si ale, že u některých druhů rostlin je pro přesné určení třeba i botanická lupa a velmi drobná část rostliny, proto buďte vždy opatrní! :)

Ikony těchto aplikací budete pravděpodobně brzo hledat...

V případě, že budete chtít pomoci s českou i světovou a okrasnou květenou, můžete se také vždy obrátit na facebookovou skupinu "Určování rostlin", kde vám pomůžou zahrádkáři i botanici. Potřeba je jen slušná fotka a dodržování pravidel (potvrzujte správné určení lajkem, nepište ho znovu a nestřílejte názvy od boku). Podobné skupiny najdete i pro případ, že potřebujete určit brouka (Určování bezobratlých), nebo i skupina Kaktusy a sukulenty, která vám nejlépe poradí s těmi pichlavými kytičkami. Určitě se nebojte je využít! Ostatně pokud vás vaše učitelka neskamarádila s klíčem, tady třeba najdete inspiraci zkusit to na vlastní triko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama