Mýty a fakta: Co je doopravdy ekologie?

27. července 2018 v 15:56 | MAKY.OREL |  Vyvracíme mýty
"Zase nějaký blbý ekologové, co se přivazujou ke stromum a líbaj zem..." - komentují takhle vaši rodiče společenské dění? Pak věřte, že vůbec nevědí, co je to ekologie. Že vás to překvapuje? Rodiče nemají tak docela vždycky pravdu, co si budeme povídat... Co ale je a co už naopak není ekologie? A proč se o ní musíme učit?Ekologie
Ve škole jste si jistě říkali, že ekologie je věda. To znamená, že ekolog v zásadě není člověk, který součástí nějakého "ekologického" hnutí nebo organizace. Je to vědec, vědecký pracovník. Ekologie je věda o vztazích živých organismů s neživým prostředím a o vztazích organismů mezi sebou. Nejde tedy vůbec tolik o nějaké třídění odpadů a přivazování se ke stromů. Jde především třeba o to, co se stane, když se přemnoží divoká prasata a začnou rozrabávat všechny louky ve svém okolí - jaký dopad to bude mít na rostliny zde? Přestanou některé druhy na místě existovat? Jaké jiné se mohou objevit? Nebo třeba co se stane pokud se začne řeka pravidelně vylévat z břehů a voda bude pronikat do přilehlého lesa - jak budou stromy reagovat na to, že "stojí ve vodě"? "Utopí se"? Budou tam růst časem jiné stromy než na suché stráni? A co hmyz? Žere tenhle motýl pouze tento druh rostliny, nebo i jiný? Jaký vliv to má na rostlinu? Tak tohle je ekologie... J

Enviromentalistika
Pak existují lidé, kteří mají práci mnohem úzčího zaměření a to jsou enviromentalisté. Co je enviromentalistika? Enviromentalistika je věda, která shrnuje poznatky jiných věd jako právě třeba ekologie, nebo fyziky, biologie, chemie, geografie i ekonomie. Enviromentalistika zkoumá, jak jediný druh organismu - člověk - ovlivňuje své prostředí a jaké to má dopady i na přírodu ale i na něj. Jedná se tedy o úplně jiný obor! Ale stále jde o vědu a enviromentalista je tak opět vědec a ke stromům se často vůbec nepřivazuje, ale spíš měří třeba koncentrace jedovatých látek v ovzduší a srovnává je s vyspělostí lidí žijících v dané oblasti.

Ochrana přírody a aktivisté
Kdo jsou ale ti lidé, co se přivazují ke stromům a brání těžarům v jejich uříznutí? Enviromentální aktivisté nebo někdy také ekologičtí aktivisté (protože dochází k onomu směšování pojmů eko a envi) jsou lidé bojují za ochranu přírody - často ve svém volném čase a rozhodně nejsou placeni. Jde o projevení názoru určitou akcí, kterou může být sázení stromů, nebo i přivazování se k nim. Ani tyto lidi tedy možné "házet do jednoho pytle". Mnoho z nich se nikdy v televizi neobjeví, jak házejí rajčata na policii... Zároveň je ale samozřejmě pravda, že vědec, který se zabývá ekologií, může být zároveň i aktivista, který ve svém volnu nabádá k ochraně přírody a naopak.

Eko a envi
Stále je ale běžné směšovat pojmy ekologický a enviromentální a bývá těžké je odlišit v některém kontextu. Například využívání fosilních paliv jako uhlí bývá považováno za neekologické. Z hlediska toho, že to narušuje přirozený koloběh například daného místa těžby (zničení lesa a louky...) to smysl dává i ekologický. Ovšem když budeme na tento problém pohlížet jako člověk vytvořený a tím pádem lidské ovlivňování krajiny, jsme spíše v rovině enviromentální. "Ekologický" je tedy často spíš zažité slovo odkazující na vztah něčeho k přírodě a ekosystému jako celku, které veřejnost snadno chápe a proto se užívá.

Co nás to učí?
Co z toho? Ve škole jste jistě v rámci biologie probírali ekologii - bavili jste se o potravním řetězci (jak seo rganismy navzájem "pojídají"), o populacích (jak spolu organismy žijí pohromadě) a biogeografii (kde zvířata žijí na jinak neživé planetě a proč žijí právě tam, kde jsou). Možná máte ale také tzv. enviromentální výchovu - tam jste nejspíš probírali jak se třídí odpad, jak se kácí deštné pralesy a mizí krásná vzácná zvířata, jak automobilová doprava znečisťuje Zemi, jak to může ublížit nám lidem na zdraví a co pak děláme proto, abychom si vlastní činností takto neubližovali. Sobě nai jiným organismům, se kterými žijeme na Zemi.
Obě tyto disciplíny jsou tak něco úplně jiného a obě má velký smysl vyučovat! Učí nás jak organismy žijí společně a jak jejich život ovlivňuje voda, půda, vzduch, teplota i sluneční záření. Tedy i to, jak to ovlivňuje nás. Učí nás také jak se o svět kolem starat, aby byl pořád obyvatelný pro všechno živé.


Až někdy uvidíte tyto obrázky, vzpomeňte si, že nemají nic společného s ekologií! Jedná se o totiž enviromentalistiku a enviromentální výchovu. Šipky v kruhu totiž naznačují uzavřený cyklus, který je znakem pro třídění odpadu. Jde o to, že cokoli, co vyrobíme, jsme schopni zpátky přetvořit v surovinu k další výrobě a danou věc nevyhazujeme na skládku... Ani značka "eco" často nemá nic společného se skutečnou ekologií, ale spíše se šetrností k životnímu prostředí. Nenechte se tak už nikdy mást rodiči nadávajícími u večerních zpráv a nazývejte věci pravými jmény a učte to i je.


zdroje:
obrázky - volná licence z pixabay.com
moudra - Nový přehled biologie/Rozsypal a kol., Biomach.cz, Přírodopis I/Scientia, přednášky kurzu Ekologie/Lepš
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 27. července 2018 v 23:01 | Reagovat

Děkuji za ujasnění pojmů.

2 Zdeněk Hledač Zdeněk Hledač | E-mail | Web | 28. července 2018 v 7:50 | Reagovat

za ty hloupé rodiče: ekologie je koníček pro děti do 25 let, přejde věkem, starostmi o vlastní děti, o rodinu... ono je totiž mnohem snadnější starat se o ekologii a celý svět, než si uklidit v pokojíčku :-)

pro různé spolky a firmy je ekologie už jenom tvrdý byznys, způsob vydělávání peněz... a právě k tomu potřebují armádu mladých nadšenců... nic z toho však nehaním, obojí je lidské, takoví prostě jsme...

3 MOE MOE | E-mail | Web | 28. července 2018 v 8:30 | Reagovat

[2]: Nó... Ve většině případů más snad pravdu. Ale např. já začal třídit odpad až o pár let později. Nepopírám, že motivací byly nové konteinery, a já nemusel několikero pytlů vláčet přes tři ulice.

4 Zdeněk Hledač Zdeněk Hledač | E-mail | Web | 28. července 2018 v 12:41 | Reagovat

[3]: třídit odpad je asi užitečné, taky to dělám :-) ale dávat státní dotace pěstitelům řepky a rvát tu sračku povinně do motorů, nebo dát neskutečné výkupní ceny solárním kolektorům zabírajícím zemědělskou půdu... to vše pod pláštíkem ekologie je jenom velký byznys a lumpárna... no, a kdykoliv jsem si koupil nějaký "eco" výrobek, byl dvakrát dražší, a stál za hovno :-) taky jenom kšeft, naprosto bez pozitivního významu pro Zemi... a tak je to pořád se vším, každá dobrá myšlenka je vzápětí znásilněná :-)

5 MAKY.OREL MAKY.OREL | Web | 10. srpna 2018 v 20:02 | Reagovat

[2]: Ekologie opravdu není "koníček do 25 let", znám lidi v důchodovém věku, kteří ekologií žili a stále žijí - protože je to věda a ne nemá nic společného s tříděním odpadu. S biopalivy sice ano, ale v dost jiném ohledu.
A co se respektu k vlastnímu životnímu prostředí týče tak opravdu ne - to, že se někdo stane rodičem není vůbec důvod k tomu chovat se nezodpovědně k okolí.

Mladí nadšenci, kteří něco vědí (a je jich dost), se rozhodně nestaví za firmy, které schovávají své zájmy za předpony "Bio" a "Eko", které nemají s ničím jako ekologie nic společného.

Eko, fairtrade, organic nebo bio výrobky nejsou kravina - doporučuju si o tom nejdřív něco zjistit. Mnoho podobných výrobků musí splňovat určitá kritéria výroby, respektive nároky na pěstování například, aby mohly nést takové označení. Ano, některé firmy tyto označení zneužívají, ale pokud se někdo rozhodne věnovat například skutečnému fairtrade obchodu nebo organickému zemědělství, skutečně dělá něco jinak (nižší nebo žádné užívání chemických potřiků od pesticidů po herbicidy, návrat k některým mechanickým postupům atd.). Tyto produkty jsou pak poměrně oprávněně dražší.

Problematika řepky nemá pod tímhle článkem opravdu co dělat, tohle nejsou komentáře na novinkách. Jde o jiný problém, ke kterému samozřejmě každý zemědělec má určitě zcela oprávněně své výtky a jeho pokrytí by zabralo samostatný objemný článek.

6 Zdeněk Hledač Zdeněk Hledač | E-mail | Web | 10. srpna 2018 v 20:14 | Reagovat

mladí nadšenci jsou mi sympatičtí, a naprosto je chápu... bohužel staří dravci je zapracují do svého byznys systému... řepka se sadí v zájmu ekologie (obnovitelné zdroje), ale opět se to dokurvilo, tak od ní ekologové dávají ruce pryč... přeji ti tvé nadšení a víru, nic proti... jen co je lidstvo lidstvem se vždycky za několik desítek let zjistí, že to všechno bylo špatně, a přijdou noví ekologové... a tak furt dokola...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama