Američtí vědci zjistili - proč tato rubrika?

15. července 2018 v 11:50 | MAKY.OREL |  Američtí vědci zjistili
Američtí vědci zjistili je asi nejoblíbenější fráze novinářů po celém světe, kteří se zabývají články o vědě a technice. Tahle fráze je nejenom zjednodušující, ale také hloupá. A předem vám říká, že autor článku možná nebude ten správný člověk, který by vám nějaký nový objev měl vůbec vysvětlovat...Novináři mají často vzdělání, které jim neumožňuje dostatečně chápat význam nebo způsob tvorby některých vědeckých výzkumů. Zkrátka stejně jako vy nedávali ve škole o biologii pozor... A za pár let, když škola skončila, bylo už pozdě litovat toho, že ničemu pořádně nerozumí. Ale co si budeme povídat, většina z nás má problém v dětství pochopit, že pro nás bude něco později důležité... Hlavní jsou Pokemoni, kofola a kartičky hokejistů. Zbytek počká.

Proč je fráze "američtí vědci zjistili..." problém? Protože není nic jako američtí vědci. Jde o konkrétní týmy nejen Američanů na jednotlivých pracovištích jako jsou univerzity, výzkumné ústavy apod. Všechny tyto týmy mají nějakého vedoucího a nějaké pracovníky, kteří mají jméno. Své experimenty pak publikují ve vědeckých časopisech a pod tyto články se také podepisují. Takže není žádný magický americký vědec - je to prostě pak profesor John Doe, docentka Mary Newman a tak dále. Copak když čtete články o konkrétních politicích, najdete v titulku "čeští politici rozhodli o zákonech"? Asi ne...

Novináři si také vybírají s oblibou hlavně ty články, které znějí co nejvíc bulvárně. Takže se během jednoho roku obvykle objeví desítky zpráv v médiích o tom, co si kteří vědci myslí o pití alkoholu. Většina vědců si sice zabývala celý rok úplně jinými problémy - třeba jak si rostliny předávají živiny, jak se ptáci starají o mláďata, nebo který gen zapříčiňuje výrobu, kterého proteinu. To se už ale nedozvíte, protože výzkum o alkoholu, sexu a jídle přece automaticky musí zajímat víc lidí.


A co je nakonec to nejhorší? Že novináři mají často problém s interpretací, čili správným vysvětlením toho, jak byl výzkum dělán a co zjistil. Za zlé jim to moc mít nemůžeme, většina z nich totiž nikdy v žádné laboratoři nebyla a výzkum nedělala. Já taky pořád nevím, jak uvařit svíčkovou... taky jsem to nikdy nedělala! Ačkoli v poslední době se někteří novináři zlepšují v tom, jak umí články popsat veřejnosti. Pořád je to ale občas spíš k pousmání.

Proto je důležité nebrat všechny zprávy "z vědy a techniky" v médiích tak vážně a naopak se víc zajímat o to, kde se daná zpráva vzala, jak vznikla a jak vlastně probíhal výzkum, který popisuje. A tam, kde selhávají média, pokusím se občas trochu pomoci já vám, abyste dokázali najít ten správný vhled a věděli, jak správně vědecké experimenty chápat. A světe div se, středoškolská biologie vám k tomu postačí úplně bohatě :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 18. července 2018 v 1:30 | Reagovat

Záslužná práce! Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama