Červenec 2018

Mýty a fakta: Co je doopravdy ekologie?

27. července 2018 v 15:56 | MAKY.OREL |  Vyvracíme mýty
"Zase nějaký blbý ekologové, co se přivazujou ke stromum a líbaj zem..." - komentují takhle vaši rodiče společenské dění? Pak věřte, že vůbec nevědí, co je to ekologie. Že vás to překvapuje? Rodiče nemají tak docela vždycky pravdu, co si budeme povídat... Co ale je a co už naopak není ekologie? A proč se o ní musíme učit?


Superfood – jsou zdravé nebo ne?

27. července 2018 v 15:38 | MAKY.OREL |  Taháky do biologie
Seznam superfood, čili super jídel, se rozšiřuje každý rok, ne-li měsíc. Jako superfood se označují potraviny s nějakými výraznými zdravotními benefity, bohaté na tělu prospěšné látky atd. Různé produkty, potravinové doplňky a plody se na tento seznam dostávají a někdy je těžké říct, zda oprávněně, nebo jde jen o snahu obchodníků zaujmout něčím novým a vydělat. Jestli jako já netušíte, zda jde o to první či druhé, pojďme to spolu projít a zkusit se podívat na to, kde je skutečně pravda.


Proč špatně spím, když večer čumím do počítače?

15. července 2018 v 12:58 | MAKY.OREL |  Američtí vědci zjistili
Nedávno jsem trochu s povzdechem dospěla k závěru, že do rádií by se neměli jako hlasatelé pouštět lidé bez přírodovědného vzdělání. Cílem rádií je pobavit, nicméně když lidi bavíte zcela nevhodně zjednodušenými "úžasnými objevy amerických vědců" výsledek je zcela kontraproduktivní. Z rádia mi bylo sděleno, že když si budu i patnáct minut denně číst před spaním něco z mobilu nebo z počítače, tak se mi pak nepodaří klidně ještě další hodinu usnout. No... a? Pojďme si tuhle historku vytrženou z kontextu osvětlit.


Američtí vědci zjistili - proč tato rubrika?

15. července 2018 v 11:50 | MAKY.OREL |  Američtí vědci zjistili
Američtí vědci zjistili je asi nejoblíbenější fráze novinářů po celém světe, kteří se zabývají články o vědě a technice. Tahle fráze je nejenom zjednodušující, ale také hloupá. A předem vám říká, že autor článku možná nebude ten správný člověk, který by vám nějaký nový objev měl vůbec vysvětlovat...