Červen 2018

Proč se to učíme? Fotosyntéza

25. června 2018 v 23:57 | MAKY.OREL |  Taháky do biologie
Fotosyntéza - téměř každý si ze školy nějak zvládnul zapamatovat, že jde o proces, při kterém rostliny vyrábí kyslík. To je tak nejdůležitější minimum, které by si člověk měl odnést. Proč se ale ve školách tento proces probírá často tak zoufale detailně? Proč se do toho míchají různé chemické rovnice? A má to vůbec smysl, když tomu nakonec pramálo rozumíte? Pojďme se podívat na to, proč je vlastně důležité vědět o fotosyntéze víc než jen tu jednu kyslíkatou větu.


Mýty a fakta: o potravinách

22. června 2018 v 16:34 | MAKY.OREL |  Vyvracíme mýty
Naše vlastní nepochopení je, mnohem spíš než naše neznalost, naším největším nepřítelem. Dobrým důkazem jsou mnohé mýty o potravinách a výživě obecně, které se v posledních letech živě šíří internetem. Jejich protagonisté jsou často lidé, kteří se sice vlastními silami nějak vzdělali v oboru a tím pádem nabyli dojmu, že mu zcela a dokonale rozumí.

V mnoha ohledech jistě ano, bohužel jejich vzdělání je stále příliš povrchní na to, aby si o daném tématu nevytvářeli falešné domněnky a představy, stejně jako tak činí malé děti, když objevují poprvé zákonitosti světa. Není na tom nic vyloženě zlého, tak to prostě je. Tady ale začíná problém, který může zavařit spoustě ostatních, kteří jejich závěrům uvěří... a tak začínají mnohé mýty o potravinách, které se velmi snadno šíří a páchají citelné škody.