Září 2017

Proč se to učím? Stavba buňky

30. září 2017 v 17:29 | MAKY.OREL |  Taháky do biologie
V sešitě snad každého gympláka někdy trůnilo něco jako "rozdíly mezi buňkou rostlinnou a živočišnou". Buňka jako buňka a vy jste vůbec rádi, že víte, co to je... K čemu tedy je dobré, když vás učitelé neustále nutí nazpaměť se učit právě tohle? Důvod je mnohem důležitější, než by se mohlo zdát.

Při vývoji léčiv bojují vědci s jedním vážným problémem. Látka, kterou připraví, má obvykle za cíl nějak zničit nezvaného hosta ve vašem těle. Tím mohou být bakterie, viry, houby, plísně a další... Jenže pokud vás napadne nějaký cizí organismus (jedno i mnohobuněčný) a vy se ho chcete zbavit, musíte zničit jeho buňky. Ale jak to máte udělat, abyste zničili jen buňky hostitele a ne svoje vlastní? Takový lék by pak nebyl lékem, ale jedem. Jak je tedy vlastně možné vyrobit látku, která v organismu "pozná", jaké buňky zabít? To jde právě díky vaší tabulce rozdílů!

Prokaryotická buňka / zdroj: wikipedia

Jak a proč dělat herbář?

30. září 2017 v 17:23 | MAKY.OREL |  Tipy do školy
Velká spousta středoškoláků je během svého studia postavena před nepříliš oblíbený úkol - sestavení vlastního herbáře. Je to vnímáno jako nevděčná aktivita, která obvykle dopadne špatně nebo nedopadne nijak jinak, než že se hotový herbář koupí od staršího spolužáka. Částečně jsou na vině ale i učitelé, když nedokáží žákům vysvětlit proč a k čemu by herbář měli dělat. Tak to zkusím alespoň já a třeba vás nenápadně postrčím sesbírat si vlastní kytky...

Inzerátů na prodej herbářů je spousty, ale zkuste se hecnout a udělat vlastní... / zdroj

Co je tento blog zač?

30. září 2017 v 17:01 | MAKY.OREL |  O blogu
Taháky - vždycky když jste měli fakt krizi, když už byla látka ve škole vrcholně nudná a nezapamatovatelná, začali jste si smolit taháky. Kdo by se divil? Škola je někdy opravdu ubíjející nuda, člověk nechápe, k čemu je to učení dobré, kde to využije a navíc vůbec nechápe, o co jde.

A to je přesně ta chvíle, kdy je tahák špatnou volbou. Protože mnohem lepší by bylo ptát se, jestli to vážně k něčemu není, proč se to učím a jak to lépe pochopit? Jenže to už jste vzdali, protože na tyhle otázky vám učitelé neodpoví, leda se vám vysmějí, dělají, že vás neslyší nebo vás okřiknou. A tak jsem se rozhodla založit tenhle blog... Protože tuhle situaci dobře znám, ale zároveň už taky dobře vím, jak se s ní vypořádat tak, abych si nemusela ten tahák na písemku dělat.

Tento blog nemá za cíl dát vám snadné taháky do k testům. Ale vzít vaše vědomosti a dát je souvislostí. Vysvětlit vám, proč se to učíte a k čemu vám to bude. A zároveň vám tak zajímavou formou pomoci si látku na test zapamtovat. Protože jen to zajímavé a užitečné, si člověk pamatuje, o tom žádná! Zároveň tu najdete i sem tam nějakou radu do školní lavice a přežití v ní.

Provázet vás budu já, jakožto absolvent Pedagogické a Přírodovědné fakulty, mladý učitel, který by rád předal vám studentům myšlenku, že přírodní vědy jsou nejen zajímavé, ale také pochopitelné, zábavné, užitečné a opravdu sakra hodně praktické!

Hodně štěstí ve škole a snad vám tato stránka bude nějak nápomocná a dá vám něco navíc, co vám trochu zpříjemní odpolední šprtání na písemku.